INSTRUKCJE CZYSZCZENIA


wooldog_washing_instructions



Wełna to materiał przeznaczony dla osób wymagających – takich, które potrzebują lepszej jakości i chcą czuć się wyjątkowo. Posiadanie wełnianego swetra przez długi czas było (i jest zresztą nadal), wyznacznikiem pewnego poziomu – zarówno klasy, jak i elegancji oraz bezkompromisowości w doborze odzieży.

 

Wełna ma wiele plusów, ale żeby przez dłuższy czas prezentowała się nienagannie, trzeba o niego odpowiednio dbać. Zobacz, jak prać wełnę, żeby zachwycała latami i żeby nie zrazić się do wełnianych ubrań.



Pranie wełny, podstawowe zasady

Wełna jest ekskluzywnym i delikatnym materiałem, który wymaga odpowiedniej troski. Tylko poprawne pranie zagwarantuje wełnianym swetrom zachowanie kształtów i utrzymanie atrakcyjnego wyglądu. Wełnę można prać ręcznie lub w pralce, ale tylko w niskiej temperaturze (30 stopni) i na delikatnym programie – najlepiej takim przeznaczonym typowo do wełny, czyli cechującym się najniższym możliwym poziomem obrotów. Bardzo dobrze sprawdza się też pranie wełnianego swetra w bawełnianej poszewce na poduszkę – zapobiega to jego rozciągnięciu.

 

Koniecznie musisz pamiętać też o tym, że wełna lubi rzadkie pranie i delikatne wykręcanie (wirowanie). Wełny nie można trzeć ani wyciskać. Ręczne pranie swetra zazwyczaj sprowadza się do namoczenia go przez 10-20 minut, a później delikatnego – wręcz czułego ugniatania go w wodzie i bardzo delikatnego odsączenia np. w ręczniku. Wełna ma to do siebie, że bardzo wolno się brudzi, więc nie trzeba jej często prać. Sweter dla psa WOOLDOG może być prany rzadziej niż zwyczajne swetry.

 

Wełna jest materiałem bardzo efektownym, ale jednocześnie wrażliwym na czynniki, którym nie poddają się np. sztuczne włókna. Na co dzień wystarczy taki sweterek po prostu dobrze wywietrzyć lub powiesić w zaparowanej łazience, a prać wtedy, gdy psiak naprawdę go pobrudzi.



Detergenty do prania wełny

Wełniany sweter dla psa należy prać w specjalnie do tego przeznaczonym detergencie i płukać w płynie do płukania dedykowanym wełnianym tkaninom. Detergenty te muszą być delikatne, nie mogą to być typowe „zdzieraki”, jakimi pierze się mocno poplamione tkaniny. Odpowiednio dobrany proszek lub naturalny detergent (np. orzechy piorące) usunie zabrudzenia bez obawy o zniszczenie sweterka, natomiast płyn zmiękczy włókna i nada im niesamowitą miękkość. Doskonale sprawdzają się tutaj płyny z lanoliną, która otula włókna delikatną powłoką.

 

Ważne jest natomiast, by w procesie prania unikać gwałtownych skoków temperatury. Jeżeli pierzemy wełnę w 30 stopniach Celsjusza, to nie można jej płukać w bardzo zimnej wodzie, dlatego że różnica temperatur jest w takim przypadku zbyt duża i mogłaby doprowadzić np. do skurczenia się swetra.



Suszenie wełny

Każdy typ wełnianego swetra, w tym sweterek dla psa, powinien być suszony na płasko. Nie powinno się go wieszać na suszarce czy sznurku i zapinać klamerkami, dlatego że może się wyciągnąć i brzydko odkształcić. Wełniane swetry otulają przyjemną miękkością i dają uczucie luksusu, ale żeby cieszyły przez dłuższy czas, trzeba im poświęcić nieco uwagi i traktować delikatnie.